رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
فاز اول طرح تکاپو در پارک علم و فناوری کردستان وارد مرحله اجرایی شد

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل پارک علم و فناوری کردستان، در فاز اول اجرای طرح تکاپو در استان کردستان هفت مرکز رشد فناوری با 50 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده تجهیز شدند تا زمینه ساز ایجاد 300 شغل در حوزه ICT را فراهم کنند.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان در آیین آغاز اجرای این طرح تاکید کرد: در مرحله اول این طرح پارک علم و فناوری کردستان، استانداری، اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مدیریت و برنامه ریزی استان با هم همکاری دارند.

خالد سعیدی یادآور شد: پارک علم و فناوری کردستان با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری، اجرای فاز اول طرح تکاپو را به عهده گرفته که در این فاز 10 شرکت معتبر و فناور مشارکت کرده و با اجرای پروژ‌ه‌های در نظر گرفته شده، حدود 300 نفر در قالب تیم‌های 3 تا 5 نفره در بازه زمانی یک ساله به صورت تخصصی آموزش و در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به کار خواهند شد.
وی اضافه کرد: این شرکت ها بومی بوده و اکنون 2 مورد از این شرکت ها در حوزه بین المللی و پنج شرکت نیز در حوزه ملی به تولید محتوا و نرم افزارها مشغول فعالیت هستند.
سعیدی با بیان اینکه پارک فناوری بدنبال ایجاد زمینه های اشتغال در بستر جامعه است، افزود: از ابتدای آغاز فعالیت این پارک از سال 1392 تاکنون 115 واحد فن آور با حمایت این پارک شروع بکار کرده و در آن 687 نفر نیز توانسته اند مشغول بکار شوند.
استاندار کردستان نیز در آیین آغاز اجرای این طرح با بیان اینکه انتظار می رود سرعت بیشتری در اجرای طرح از سوی دستگاه های اجرایی داده شود، گفت: طرح تکاپو برای ساماندهی فعالیت های دانش آموختگان رشته های فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است.
بهمن مرادنیا اظهار داشت: در مرحله اول این طرح 300 فرصت اشتغال برای دانش آموختگان رشته های مرتبط توسط واحدهای فناوری ساماندهی می شود که این واحدها به منظور استفاده از توان بخش خصوص با حمایت دولت ایجاد شده‌اند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات کردستان نیز در این آیین با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت استان از 16.3 درصد سال92 هم اکنون به 71.7 درصد رسیده است، گفت: این میزان 4.3 برابر رشد داشته و تعداد کاربران اینترنت پرسرعت از 247 هزار در ابتدای دولت یازدهم به یک میلیون و 139 هزار نفر در سال جاری رسیده است.
فردین سعیدی اظهار داشت: پهنای باند اینترنت در این مدت از 6.3 گیگابایت به 78 گیگابایت افزایش یافته که تمام این افزایش ها در کنار تعداد دانش آموختگان رشته های فناوری زمینه مناسبی برای توسعه اشتغال در رشته های فناورانه است.
وی با اشاره به آغاز اجرای مرحله اول طرح تکاپو در حوزه کسب و کارهای فناورانه در کردستان افزود: اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات با مشارکت پارک علم و فناوری کردستان اقدام به اجرای فاز اول این طرح کرده است.
شایان ذکر است که پیرو انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استانداری کردستان و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در سال 1394 برای توسعه اشتغال کردستان، کارگزار توسعه اشتغال استان انتخاب و با مدیریت ایشان و همکارانشان مطالعات دینامیک اشتغال استان انجام و 10 رسته به عنوان رسته های اصلی فعالیت در استان کردستان که بیشتر شاغلان در این رسته‌ها به کار و فعالیت مشغولند، شناسایی شدند. مطابق اولویت‌ بندی‌های انجام شده، رسته‌ "تولید نرم افزار و ارائه خدمات فناوری اطلاعات" به عنوان اولین رسته جهت انجام اقدامات و برنامه‌های توسعه‌ای در استان انتخاب گردید. پارک علم و فناوری کردستان با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری، اجرای فاز اول طرح تکاپو را به عهده گرفته است.که شامل پروژه‌های: تهیه بانک اطلاعاتی فعالان کسب و کار، مرکز بین‌المللی جذب نرم‌افزارهای برون سپاری، مرکز نوآوری تولید بازی‌های رایانه‌ای و انیمیشن، مرکز نوآوری تولید اپلیکیشن، مرکز کسب و کارهای اینترنتی کردستان، مرکز نوآوری سلامت، فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات و تولید محتوا برای گروه‌های خاص اجتماعی، شتاب‌دهنده زیست بوم تولید محتوای دیجیتال استانی  و راه‌اندازی و توسعه رسانه‌های اینترنتی می‌باشند. 

 
 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.