رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هشتمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه الزهرا(س) برگزار گردید.

هشتمین نشست معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور دوشنبه 14 اسفندماه 96 با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، دکتر سرمدی، قائم‌مقام وزیر امورخارجه و تعدادی از رؤسای دانشگاه‌ها و دکتر مهناز ملانظری، رییس دانشگاه الزهرا(س) به میزبانی مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه در سالن نور مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار گردید.
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی در هشتمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها بر این نکته تاکید نمود: بسیاری از دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران به علت علاقه به فرهنگ و تاریخ ایران یا اشتراکات اعتقادی، دانشگاه های ایران را برای تحصیل انتخاب کرده اند که ما باید علاوه بر این جمعیت، برای جذب جوانان تمام مناطق دنیا با هدف تحصیل در ایران برنامه ریزی کنیم.
دکتر غلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور ما با تاخیر به تعاملات بین المللی وارد شده است باید فعالیت هایمان را در این زمینه بازنگری کنیم.
دکتر ملانظری، رییس دانشگاه الزهرا(س)، نیز دراین همایش ضمن خوشامدگویی به مهمانان و مدعوین همایش با بیان اینکه مهم‌ترین عنصری که یک دانشگاه را می‌تواند بین‌المللی کند، تلاش اعضای هیات علمی است، اظهار داشت: در چند سال اخیر حرکت بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها، حیات علمی آنها را به فضایی سرشار از شور و تعهد تبدیل کرده و این فضا قطعاً نیاز تشنگان علم بوده است.
رئیس دانشگاه الزهرا (س) افزود: آنچه به عنوان سیاست‌های اسناد بالادستی وجود دارد، تماماً در پیشرفت‌های علم و فناوری تاکید کرد‌ه‌اند و ورود به فضای بین‌المللی، ارتقای سطح دانشگاه‌ها و استانداردسازی آموزش‌عالی را به دنبال دارد.
دکتر سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه، سخنران دیگر این همایش بود. ایشان در صحبت های خود به این موضوع اشاره کرد که: مهم‌ترین ویژگی دوران فعلی را تعداد بازیگرانی است که هرگز در صحنه بین‌المللی به حساب نمی‌آمدند، در بین این بازیگران شاهد نهادها و کسانی هستیم که گاهی نقش‌شان از چندین دولت هم بیشتر است.
دکتر سرمدی افزود: دیپلماسی عمومی یک هنر ایجاد گفت‌وگو و حل مسائل بدون برانگیختن خشونت است. تقریباً مهم‌ترین خواسته و مسئولیت دولت‌ها این است که موفق شوند یک تسهیل‌سازی در افکار عمومی جهان انجام دهند و شهرت مثبت در ذهن جهانیان ایجاد کنند و اگر این به برندسازی بین‌المللی تبدیل شود که هر کشوری را با یک ویژگی بشناسند، بسیار خوب است.
دکترسرمدی با تاکید بر نقش استادان و نخبگان ایرانی در صحنه سیاست خارجی گفت: استادان دانشگاه ها در مراودات بین‌المللی باید اصلی‌ترین نیروهایی باشند که عقلانیت علمی را در سطح دنیا پیش ببرند و به این ترتیب این عقلانیت هم بر روی سیاست‌مداران وهم بر سیاست‌های بین‌المللی می تواند تاثیر گذار باشد.
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی در هشتمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بر این نکته تاکید کرد که: در سال های اخیر فعالیت های بین المللی دانشگاه ها رشد چشمگیری داشته است و هم اکنون 13 دانشگاه ایرانی رتبه جهانی دارند که از این منظر در جهان اسلام، رتبه دوم را دارا هستیم.
دکتر سالار آملی با اشاره به فاصله زیاد دانشگاههای ایران با دانشگاههای آمریکایی و اروپایی در رتبه بندی های بین المللی، یکی از علت های آن را کمبود مقالات پژوهشی مشترک دانست و گفت: فقط 23 درصد مقالات علمی محققان ایرانی در همکاری با محققان کشورهای دیگر تدوین شده است.
وی افزود: در گذشته بخش همکاری های بین المللی با 20 چالش مواجه بود که الان نیمی از این چالش ها برطرف شده است که برخی از چالش های موجود در زمینه ترغیب اعضای هیات علمی به همکاری های بین المللی، اطلاع رسانی از ظرفیت های علمی ایران و فراهم کردن شرایط پذیرش دانشجو است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌المللی افزود: هم اکنون حصاری که در گذشته به دور آموزش عالی کشیده شده بود، شکسته شده است و مدیران دانشگاهها به دنبال ارتقای بین المللی دانشگاه خود هستند.
دکتر نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران از ذیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه بود و در این نشست تخصصی با بیان اینکه ما باید در بین‌المللی‌سازی آموزش عالی در فرآیند تولید دانش و محتوا و نیز در تولید مقالات در جهان مشارکت جدی داشته باشیم، اظهار داشت: در تعریف تئوری بین‌المللی‌سازی آموزش عالی، می‌گویند این فرآیند پیوسته، ارائه برنامه‌ریزی و اجرای آموزش پسادبیرستان در ابعاد بین‌المللی و بین‌فرهنگی است.
دکتر نیلی احمدآبادی درباره چرایی این حضور و مشارکت گفت: هیچ عملکردی علمی در دنیا سراغ نداریم که در مرزهای جغرافیایی محدود شده باشد و حضور در فضای بین‌المللی یک رقابت ایجاد می‌کند و زمینه‌ساز ارتقای کیفیت می‌شود.
میزگرد تخصصی برنامه ششم توسعه، همکاریهای علمی بین المللی و وظایف آموزش عالی بعدازظهر با ریاست دکتر سالارآملی، رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم تشکیل شد. دکتر کشمیری معاون پارک های علم و فناوری وزارت علوم با اشاره به جهت گیری اصلی حوزه خود در خصوص بین المللی سازی شرکتهای فناوری از پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص توسعه زیرساختها و دعوت از صنایع بزرگ بین المللی با مدیریت شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان سخن گفت. قراراست کنفرانس IASP 2018 به میزبانی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در سال جاری میلادی برگزار شود.
دکتر رحیمی مشاور قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بین الملل درخصوص اهمیت بین المللی سازی در برنامه ششم توسعه در حوزه بهداشت و درمان از تقسیم دانشگاههای علوم پزشکی کشور به 10 کلان منطقه آموزشی خبر داد. وی افزود: با راه اندازی دبیرخانه همکاری های بین المللی هر کلان منطقه، محوریت ارتباط دانشگاههای علوم پزشکی با کشورهای مشخصی تعیین شده است. علاوه بر این با هدف جذب دانشجویان بین المللی علوم پزشکی، سرفصلهای برنامه درسی تمامی دانشگاههای علوم پزشکی کشور ترجمه و به زبان انگلیسی در سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. وی افزود: درحال حاضر حدود یک درصد از دانشجویان علوم پزشکی کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.
در پایان میزگرد قائم مقام وزیر علوم و رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی احکام کارگروه های جدید همکاری های علمی بین المللی را اعطا کرد
دانشگاه علامه طباطبایی: کارگروه اسپانیا
دانشگاه صنعتی شریف: کارگروه چین
دانشگاه ارومیه: کارگروه ارمنستان
دانشگاه تربیت مدرس: کارگروه ژاپن
دانشگاه محقق اردبیلی: کارگروه گرجستان
آخرین نشست تخصصی با عنوان امنیت در همکاریهای علمی بین المللی با حضور نماینده مرکز حراست وزارت علوم برگزار شد. دکتر سجادی در این نشست با تشریح نیاز به مشارکت نخبگان در حل مشکلات امنیتی و کشف راهکارهای مدیریت اطلاعات کشور، بر ضرورت مهارت افزایی و توانمندسازی افراد در تعاملات بین المللی به منظور پیشگیری از آسیب امنیتی تاکید کرد
درپایان بیانیه هشتمین نشست سراسری معاونان و مدیران همکاری علمی بین المللی دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور توسط دکتر حناچی مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا قرائت شد.
در حاشیه این نشست، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه های کردستان، صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش که در ارزیابی فعالیت های بین المللی رتبه برتر را کسب کردند، تجلیل شد.

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.