رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
جوانان کردستانی با «مدل‌های کسب و کار» آشنا شدند

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری کردستان، کارگاه تخصصی «مدل کسب‌وکار» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، یک‌شنبه 15 بهمن ماه با حضور مدیران عامل و نمایندگان واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری کردستان، دانشجویان، فارغ‌التحصیلان دانشگاه و علاقمندان حوزه کسب‌وکار در سالن چند منظوره پارک علم و فناوری برگزار ‌شد. این کارگاه که به‌منظور آشنایی شرکت‌کنندگان با مدل‌های کسب‌وکار و مفاهیم مرتبط از جمله مخاطبان و مشتریان، ارزش پیشنهادی، راه‌حل پیشنهادی، کانال دسترسی به بازار، هزینه‌ها و درآمدها برگزار شد. مصطفی کریمیان‌اقبال، مدرس کارگاه و متخصص حوزه کسب‌وکار، در سخنان ابتدایی خود گفت: مدل‌های کسب‌وکار سهمی قابل توجه در موفقیت یا شکست بنگاه‌های اقتصادی ایفا می‌کنند. این مدل‌ها، چارچوبی از عوامل موفقیت و تولید ثروت هستند که کارکردی چندگانه دارند و نشان می‌دهند که کدام فعالیت‌ها، به چه شیوه‌ای و در چه زمانی باید انجام گیرند که در نهایت هم برای سازمان و هم مشتری تولید ارزش شود. او در ادامه با ارایه تعریفی ساده از «مدل کسب‌وکار» اظهار کرد: مدل کسب‌وکار ابزاری مفهومی است که شامل مجموعه‌ای از عناصر و ارتباط آن‌ها بوده و منطق شرکت جهت درآمدزایی را نشان می‌دهد. این توصیف ارزشی است که شرکتی به یک یا بخشی از مشتریان می‌دهد و معماری یک بنگاه و شبکه شرکایش جهت خلق، بازاریابی و تحویل ارزش ارتباط سرمایه‌ای یک یا بخشی از مشتریان برای ایجاد جریان‌های درآمدی پایدار و سودآور را نشان می‌دهد.

در بخش بعدی، کریمیان اقبال به اجزای سازنده مدل کسب‌وکار پرداخت. او در توضیح اجزای سازنده بوم مدل کسب‌وکار تصریح کرد: بوم مدل کسب‌وکار از 9 بخش اساسی تشکیل‌ شده‌است که با طراحی این ابزار امکان استفاده گروهی و به چالش کشیدن مدل کسب‌وکار برای فرد و گروه همراه او ممکن می‌شود. در ادامه، این متخصص حوزه کسب‌وکار با ارایه مثال‌هایی به صورت عینی، مفاهیم پایه‌ای در حوزه مدل کسب‌وکار، بخش‌بندی مشتریان، برقراری ارتباط سازنده با مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال‌های دسترسی به بازار، روش‌های مختلف ایجاد نقدینگی و کسب درآمد از مشتری، مشخص کردن منابع انسانی-مالی سازمان/ شرکت به عنوان دارایی‌های آن، تعیین شرکای کلیدی به منظور بهبود و توسعه عملکرد کسب و کار، مشخص کردن هزینه‌های عملیاتی‌سازی مدل‌های کسب‌وکار و تدوین ساختار هزینه‌ها را تدریس‌کرد.

بخش اصلی این کارگاه، به تشکیل تیم‌های کاری اختصاص داشت و کریمیان اقبال، به راهنمایی تیم‌ها در زمینه طراحی مدل کسب‌وکار پرداخت.

پارک علم و فناوری کردستان به عنوان مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی، علمی و آموزشی متعددی را به منظور توانمندسازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقمندان به این حوزه در جهت ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا برگزار کرده است.

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.