رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
دکتر سعیدی، رییس پارک علم و فناوری استان کردستان: موضوع وقف علم و فناوری نیاز امروز جامعه در تولید، توسعه و اشتغال پایدار است.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان با اشاره بر اینکه علم و فناوری نیاز امروز جامعه در تولید، توسعه و اشتغال پایدار است بر گسترش زیرساخت‌های تولید علم با بهره‌گیری از پتانسیل وقف تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان، منطقه کردستان «خالد سعیدی» امروز (سه‌شنبه، 30 آبان) در نشست نخبگان استان کردستان با اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان که در سالن جلسات اداره کل اوقاف و امور خیریه، برگزار شد، «وقف» در حوزه علم و فناوری را نیاز امروز جامعه دانست و اظهار کرد: مشکل اصلی استان کردستان نبود زیر ساخت است و با استفاده از ظرفیت عظیم موقوفات امکان ایجاد زیر ساخت و به تبع آن به کارگیری فناوران و نوآوران برای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار میسر می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی اصلی‌ترین ثروت محسوب می‌شود، افزود: بر این اساس باید راهکارهایی را برای مردمی کردن اقتصاد یافت تا از این رهگذر بتوان اعتماد و سرمایه اجتماعی را جلب کرد.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان با تأکید بر لزوم همکاری و همفکری اداره کل اوقاف با نخبگان و اساتید دانشگاهی برای هدایت امر وقف به سمت علم و فناوری، تصریح کرد: در راستای تحقق این مهم باید برنامه مدونی را طراحی و اجرا کرد.

وی در ادامه بر ضرورت برجسته نمودن نقش وقف در زندگی روزمره مردم به ویژه در حوزه ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: مردم باید لمس کنند که وقف در حوزه علم و فناوری بر زندگی آنها تأثیر مثبتی خواهد گذاشت و این وظیفه دانشگاهیان، محققان و پژوهشگران است که با ارائه تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی، واقفان را به این امر ترغیب کنند که وقف در این حوزه نتایج ملموس و تأثیرگذاری در زندگی اقشار مختلف جامعه از جمله تولید اشتغال خواهد گذاشت.

سعیدی تلاش در راستای فرهنگ‌سازی ترویج وقف در حوزه علم و فناوری را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: این وظیفه اصلی ماست که بتوانیم مردم و واقفین را نسبت به ضرورت وقف در علم و فناوری آشنا کنیم.

وی یادآور شد: این امر از راه تولید محتواهای فرهنگی برای ترویج وقف در حوزه علم و فناوری ممکن است.

گفتنی است، در این دیدار مهندس افضلی، مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری کردستان نیز با ارائه آماری از تعداد موارد موقوفی در ایران و مقایسه آن با کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، پیشنهاد تأسیس دبیرخانه وقف علم و فناوری در یکی از مراکز پژوهشی و دانشگاهی برای تعیین راهبردهای وقف در حوزه علم و فناوری را ضروری دانست و گفت: در این دبیرخانه با همفکری دانشگاه، نهادهای پژوهشی و علمی می‌توان وقف در حوزه علم و فناوری را تئوریزه کرده و سپس گام‌های عملی برای بهره‌گیری از آن در جهت ایجاد اشتغال پایدار و دانش‌بنیان برداشت.

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.