رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
رمز موفقیت کسب و کار فناورانه تکیه بر پتانسی‌های منطقه و دانش مدیریتی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری استان کردستان، روز سه شنبه هجدهم مهر ماه، دکتر حسام زند حسامی مدیر کل دفتر تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پارک علم و فناوری استان کردستان بازدید کرد. سرآغاز بازدید زند حسامی، دیدار با رییس و مدیران پارک علم و فناوری و مراکز رشد بود. در ابتدای جلسه، دکتر سعیدی، رییس پارک علم و فناوری استان کردستان ضمن خوشامدگویی، روند احداث ساختمان جدید مرکز رشد واحدهای فناور و برنامه‌های آتی پارک را در حوزه کارآفرینی و تجاری سازی محصولات واحدهای فناور مستقر در پارک را تشریح کرد. وی از اهتمام پارک علم و فناوری استان کردستان در جهت برقراری ارتباط مستمر و موثر با سازمان‌های بین‌المللی از جمله یونسکو و IASP گفت و اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری برای موفقیت نیاز به جهانی شدن دارند و این مهم فقط با ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی ممکن است. سعیدی به تلاش برای راه اندازی کانون‌های مختلف از جمله کانون توسعه تولید محتوای فولکلور در استان اشاره کرد و افزود: پارک کردستان به علت نوپا بودن و دوری از مرکز، در مرحله ترویج کسب و کارهای مبتنی بر دانش است و به همین دلیل از برنامه‌های اصلی ما توسعه تولید محتوای بومی است تا از این طریق بتوانیم هم فرهنگ غنی منطقه را به جهانیان معرفی کنیم و هم مردم را با کسب و کار دانش بنیان آشنا کنیم تا از تفکر سنتی راه اندازی کسب و کار به این سمت هدایت شوند.

در ادامه، آقایان افضلی و کاشفی، مدیران مراکز رشد سنندج و مریوان و آقای صلاحی، مدیر موسسات پارک علم و فناوری، گزارشی از اقدامات صورت گرفته شامل تعداد شرکت‌های مستقر به تفکیک، محصولات فناورانه آنها، رویدادهای کسب و کار و فناورانه و سایر برنامه‌های مراکز ارائه کردند. افضلی، مدیر مرکز رشد سنندج، با بیان توانمندی‌های جوانان سنندجی به ویژه در حوزه فناوری‌های نرم از جمله ICT و تولید محتوا به برگزاری رویدادهای مرتبط با این حوزه اشاره کرد و عنوان داشت: مرکز رشد واحدهای فناور سنندج در صدد آسیب یابی عدم توجه به تولید محتوای دیجیتال بومی و راهکارهای توسعه بازار تولید این محصولات است. در این راستا برگزاری کارگاه و استارت آپ ویکندهایی برای استعدادیابی و سپس پرورش ایده‌های فناورانه و نوآورانه جوانان و صاحبان ایده در این حوزه‌ها از برنامه‌ای آتی پارک است و به همین دلیل دورهمی تولید محتوای دیجیتال بومی در آینده نزدیک در پارک علم و فناوری استان کردستان برگزار خواهد شد.

کاشفی، مدیر مرکز رشد مریوان گزارشی از مرکز شد نوپای مریوان ارائه کرد و مریوان را یکی از مراکز اصلی نخبگان در استان کردستان نامید و گفت: مریوان شهر نخبه پروری است اما مشکل اصلی این شهرستان فقدان طرح کسب و کار و تجاری سازی است که امیدواریم با راه اندازی مرکز رشد مریوان بتوانیم نخبگان را شناسایی نموده، راه را برای تجاری سازی ایده های آنها هموار کنیم. به منظور شناسایی استعدادها و ایده‌های نوآورانه و فناورانه مریوانی، اولین جشنواره فناوری در آذر ماه با همکاری سازمان‌‌های اجرایی و مردم نهاد در این شهرستان برگزار خواهد شد.

صلاحی، مدیر موسسات پارک، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در شش ماهه اول سال ارائه کرد و با اشاره به برگزاری رویداد تربیت مربی و کارگاه‌های تخصصی حوزه کسب و کار و تجاری سازی به موفقیت‌های به دست آمده، پرداخت. وی به گسترش ارتباطات پارک علم و فناوری با دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: گسترش ارتباط با سازمان زندان‌ها، صنعت معدن و تجارت، شرکت شهرک‌های صنعتی و آموزش و پرورش در مرحله بسیار خوبی است و امید است که بتوان هم از ظرفیت ایجاد شده توسط این ارتباطات برای کشف استعدادها استفاده کرد و هم به تجاری سازی محصولات واحدهای فناور کمک کرد. صلاحی، تشکیل مجمع حامیان توسعه فناوری و کارآفرینی را از دستاوردهای پارک در سال جدید عنوان کرد و افزود: پارک علم و فناوری کردستان در حال راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری است که این اقدام می‌تواند به تسریع روند ایجاد کسب و کارهای نوآورانه در استان کردستان بیانجامد.

در ادامه دکتر زند حسامی، با اشاره به تجربیات افراد حاضر در معاونت علمی و فناوری در خصوص راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه، موفقیت در این امر را منوط به دانش مدیریتی دانست و گفت: اگر چه پول از ارکان لازم راه اندازی کسب و کار است، اما مدیریت کل مجموعه و امکانات اصلی ترین رکن موفقیت کسب و کار است. وی توجه به پتانسیل‌های منطقه و سرمایه گذاری در این حوزه را بهترین فرصت برای راه اندازی کسب و کار عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان کردستان در زمینه هنر و کشاورزی، ارتباط با فعالان این حوزه‌ها و هدایت تولیدات آنها به سمت محصولات دانش بنیان، می تواند به رونق کسب و کار فناورانه کمک شایانی کند. بخش پایانی، بازدید صمیمانه زند از برخی واحدهای فناور در پارک علم و فناوری استان کردستان و دیدار با مدیران عامل و کارکنان، و آشنایی با محصولات دانش بنیان این واحدها بود. 

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار بوعلی، نبش کوچه سوم
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.