رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
رمز موفقیت کسب و کار فناورانه تکیه بر پتانسی‌های منطقه و دانش مدیریتی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری استان کردستان، روز سه شنبه هجدهم مهر ماه، دکتر حسام زند حسامی مدیر کل دفتر تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پارک علم و فناوری استان کردستان بازدید کرد. سرآغاز بازدید زند حسامی، دیدار با رییس و مدیران پارک علم و فناوری و مراکز رشد بود. در ابتدای جلسه، دکتر سعیدی، رییس پارک علم و فناوری استان کردستان ضمن خوشامدگویی، روند احداث ساختمان جدید مرکز رشد واحدهای فناور و برنامه‌های آتی پارک را در حوزه کارآفرینی و تجاری سازی محصولات واحدهای فناور مستقر در پارک را تشریح کرد. وی از اهتمام پارک علم و فناوری استان کردستان در جهت برقراری ارتباط مستمر و موثر با سازمان‌های بین‌المللی از جمله یونسکو و IASP گفت و اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری برای موفقیت نیاز به جهانی شدن دارند و این مهم فقط با ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی ممکن است. سعیدی به تلاش برای راه اندازی کانون‌های مختلف از جمله کانون توسعه تولید محتوای فولکلور در استان اشاره کرد و افزود: پارک کردستان به علت نوپا بودن و دوری از مرکز، در مرحله ترویج کسب و کارهای مبتنی بر دانش است و به همین دلیل از برنامه‌های اصلی ما توسعه تولید محتوای بومی است تا از این طریق بتوانیم هم فرهنگ غنی منطقه را به جهانیان معرفی کنیم و هم مردم را با کسب و کار دانش بنیان آشنا کنیم تا از تفکر سنتی راه اندازی کسب و کار به این سمت هدایت شوند.

در ادامه، آقایان افضلی و کاشفی، مدیران مراکز رشد سنندج و مریوان و آقای صلاحی، مدیر موسسات پارک علم و فناوری، گزارشی از اقدامات صورت گرفته شامل تعداد شرکت‌های مستقر به تفکیک، محصولات فناورانه آنها، رویدادهای کسب و کار و فناورانه و سایر برنامه‌های مراکز ارائه کردند. افضلی، مدیر مرکز رشد سنندج، با بیان توانمندی‌های جوانان سنندجی به ویژه در حوزه فناوری‌های نرم از جمله ICT و تولید محتوا به برگزاری رویدادهای مرتبط با این حوزه اشاره کرد و عنوان داشت: مرکز رشد واحدهای فناور سنندج در صدد آسیب یابی عدم توجه به تولید محتوای دیجیتال بومی و راهکارهای توسعه بازار تولید این محصولات است. در این راستا برگزاری کارگاه و استارت آپ ویکندهایی برای استعدادیابی و سپس پرورش ایده‌های فناورانه و نوآورانه جوانان و صاحبان ایده در این حوزه‌ها از برنامه‌ای آتی پارک است و به همین دلیل دورهمی تولید محتوای دیجیتال بومی در آینده نزدیک در پارک علم و فناوری استان کردستان برگزار خواهد شد.

کاشفی، مدیر مرکز رشد مریوان گزارشی از مرکز شد نوپای مریوان ارائه کرد و مریوان را یکی از مراکز اصلی نخبگان در استان کردستان نامید و گفت: مریوان شهر نخبه پروری است اما مشکل اصلی این شهرستان فقدان طرح کسب و کار و تجاری سازی است که امیدواریم با راه اندازی مرکز رشد مریوان بتوانیم نخبگان را شناسایی نموده، راه را برای تجاری سازی ایده های آنها هموار کنیم. به منظور شناسایی استعدادها و ایده‌های نوآورانه و فناورانه مریوانی، اولین جشنواره فناوری در آذر ماه با همکاری سازمان‌‌های اجرایی و مردم نهاد در این شهرستان برگزار خواهد شد.

صلاحی، مدیر موسسات پارک، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در شش ماهه اول سال ارائه کرد و با اشاره به برگزاری رویداد تربیت مربی و کارگاه‌های تخصصی حوزه کسب و کار و تجاری سازی به موفقیت‌های به دست آمده، پرداخت. وی به گسترش ارتباطات پارک علم و فناوری با دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: گسترش ارتباط با سازمان زندان‌ها، صنعت معدن و تجارت، شرکت شهرک‌های صنعتی و آموزش و پرورش در مرحله بسیار خوبی است و امید است که بتوان هم از ظرفیت ایجاد شده توسط این ارتباطات برای کشف استعدادها استفاده کرد و هم به تجاری سازی محصولات واحدهای فناور کمک کرد. صلاحی، تشکیل مجمع حامیان توسعه فناوری و کارآفرینی را از دستاوردهای پارک در سال جدید عنوان کرد و افزود: پارک علم و فناوری کردستان در حال راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری است که این اقدام می‌تواند به تسریع روند ایجاد کسب و کارهای نوآورانه در استان کردستان بیانجامد.

در ادامه دکتر زند حسامی، با اشاره به تجربیات افراد حاضر در معاونت علمی و فناوری در خصوص راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه، موفقیت در این امر را منوط به دانش مدیریتی دانست و گفت: اگر چه پول از ارکان لازم راه اندازی کسب و کار است، اما مدیریت کل مجموعه و امکانات اصلی ترین رکن موفقیت کسب و کار است. وی توجه به پتانسیل‌های منطقه و سرمایه گذاری در این حوزه را بهترین فرصت برای راه اندازی کسب و کار عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان کردستان در زمینه هنر و کشاورزی، ارتباط با فعالان این حوزه‌ها و هدایت تولیدات آنها به سمت محصولات دانش بنیان، می تواند به رونق کسب و کار فناورانه کمک شایانی کند. بخش پایانی، بازدید صمیمانه زند از برخی واحدهای فناور در پارک علم و فناوری استان کردستان و دیدار با مدیران عامل و کارکنان، و آشنایی با محصولات دانش بنیان این واحدها بود. 

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.