رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
افتتاح ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان کردستان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان کردستان، مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان کردستان با حضور دکتر وحید احمدی، معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت عتف، دکتر پیری، مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف و هیات همراه، معاونان استانداری کردستان، فرماندار شهرستان سنندج رییس و معاونان دانشگاه کردستان و برخی دیگر از مقامات ارشد استانی برگزار شد. در ابتدای مراسم دکتر سعیدی، رییس پارک علم و فناوری استان کردستان ضمن عرض خیر مقدم و تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، از فرآیند احداث ساختمان، فعالیت‌ها و اقدامات در دست اجرا، دستاوردها و برنامه‌های آتی پارک ارائه کرد. وی در گزارش مختصری اعلام کرد: تعداد یکصد و پانزده واحد فناور در پارک علم و فناوری استان کردستان مستقر هستند که 687 فارغ‌التحصیل و نخبه دانشگاهی در آنها مشغول به فعالیت هستند. سعیدی با اشاره به سی محصول فناورانه تجاری سازی شده در پارک کردستان، از صادرات دویست و چهل هزار دلاری این محصولات خبر داد.  

در ادامه، دکتر فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کردستان همزمانی افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان کردستان با روز عرفه را نیک برشمرد. وی اظهار داشت: پارک علم و فناوری استان کردستان از آن جهت مهم است که استان کردستان از نظر تعداد افراد نخبه و تحصیل کرده دانشگاهی، نوآوران و مخترعان از استان های برخوردار کشور است. فیروزی، از پارک علم و فناوری استان کردستان به عنوان  نهادی بسیار ارزشمند در جامعه یاد کرد و گفت: وجود پارک علم و فناوری استان کردستان از آن جهت حائز اهمیت است که پارک به مرکزی برای گردهمایی نخبگان جامعه تبدیل می شود. وی با اشاره به موقعیت منحصر به فرد استان کردستان و وجود بیش از یازده هزار دانشجو در دانشگاه کردستان و هزاران دانشجوی در سایر دانشگاه های استان، گفت: پارک علم و فناوری استان کردستان، این پتانسیل را دارد تا به مرکزی برای صادرات محصولات دانش بنیان به کشورهای همجوار تبدیل شود. 

سپس، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سخنانی به پتانسیل بالای علمی و تحقیقاتی در استان کردستان و توانمندی جوانان صاحب ایده این استان اشاره کرد و اظهار داشت: علیرغم جوان بودن، پارک علم و فناوری استان کردستان می تواند کانون توسعه علمی منطقه باشد. وی با برشمردن ظرفیت های استان کردستان در حوزه سرمایه گذاری مبتنی بر دانش از جمله ژئو توریسم، صنایع دستی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و معدن، از صاحبان سرمایه خواست که با حمایت از شرکت های دانش بنیان که در این حوزه ها فعالند در ایجاد کسب و کارهای پایدار و توسعه استان ایفای نقش کنند. احمدی با اشاره به اهمیت پارک‌های علم و فناوری در پیشرفت کشور، توسعه فناوری و تولید محصولات دانش بنیان را تنها مسیر توسعه پایدار برشمرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری یکی از اصلی ترین مکان‌هایی است که می‌توانند جامعه را به سمت توسعه پایدار سوق دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود: حدود 1200 شرکت از شرکت‌های دانش بنیان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند که این شرکت‌ها در طول سه سال اخیر حدود دوازده هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند. وی همچنین به صادرات 520 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان به سایر کشورها نیز اشاره داشت و اظهار داشت: خوشبختانه در دولت یازدهم رشد علم و فناوری در کشور شتاب گرفته و این امید وجود دارد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سهم محصولات دانش بنیان در صادرات غیر نفتی افزایش یابد.

شایان ذکر است که ساختمان جدید مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان کردستان در زمینی به مساحت 1620 متر مربع و زیربنای حدود 6800 متر مربع در 5 طبقه، در مدت یک سال و سه ماه احداث شده است که با حضور دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در روز پایانی هفته دولت افتتاح و به بهره برداری رسید.

 
منبع: روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری استان کردستان
 
نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.