رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
 
نام و نام خانوادگی: خالد سعیدی
 
رشته تحصیلی: دکتری فیزیک - ذرات بنیادی
  
سمت: رییس پارک علم و فناوری استان کردستان
 
مرتبه علمی: استاد
 
 
از زبان رییس پارک علم و فناوری
تجربه‌ی کشورهای توسعه یافته در اواخر قرن بیستم نشان می‌دهد محور اصلی توسعه، علم و فناوری است. این کشورها نقش و اهمیت علم و فناوری را در ایجاد توسعه‌ی ملی و منطقه‌ای کاملا درک کرده‌اند. همه‌ی کشورهای توسعه یافته با محور قرار دادن علم و فناوری به توسعه‌ی همه جانبه‌ی اقتصادی دست پیدا کرده‌اند. کشورهای در حال توسعه همچون کشور ما، علیرغم برخورداری از منابع طبیعی غنی، نیروهای انسانی مفید، ابزارآلات سرمایه‌ای و سخت افزاری کافی هنوز نتوانسته‌اند این مهم را درست بکار گیرند. خوشبختانه در سه دهه‌ی اخیر در کشور ما دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهشی در امر تحقیق و رسالت خویش پیشرفت بسیار چشم گیری داشته‌اند، بطوری‌که در حوزه‌ی فعالیت خود جزء برترین‌های دنیا بوده‌اند. اما متاسفانه هنوز ارتباط کاملی بین تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده و فعالیت‌های اقتصادی در کل کشور محقق نشده است و این مشکل به اتلاف منابع موجود و تشدید فاصله بین علم و عمل منجر شده است. همان‌طور که مسئولان و دانشگاهیان به‌درستی دریافته‌اند، راه اندازی پارک‌های علم و فناوری یکی از راه‌های مقابله و از بین بردن چنین چالش‌هایی است. در واقع مهم‌ترین رسالت پارک‌های علم و فناوری هم‌افزایی بین مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و محیط‌های کسب و کار است. این نوع هم‌افزایی باعث ایجاد خدمات و محصولات با ارزش افزوده‌ی بالا و توسعه‌ اقتصاد دانش محور می‌شود.
پیرو مصوبات دور دوم سفرهای استانی ریاست محترم جمهور و هیئت وزیران به استان کردستان، ایجاد پارک علم و فناوری استان کردستان در دستور کار قرار گرفت و استاندار محترم استان کردستان طی هماهنگی‌های لازم با دیگر ارگان‌های استان، مقدمات لازم جهت راه‌اندازی پارک را فراهم نمود و در آغاز سال 1392 پارک علم و فناوری استان کردستان شروع به فعالیت کرد.
 
  • کشاورزی (با تاکید بر باغات ، گندم، گیاهان دارویی و افزایش بهره‌وری زمین)
  • معادن ( با تاکید بر استخراج، فراوری و بازاریابی)
  • سایر صنعت‌های مورد نیاز کشور به خصوص رشته صنعت‌های دارای ستادهای ویژه در کشور از جمله نانوتکنولوژی، زیست فناوری و ... (با تاکید بر تعداد اختراعات نخبه‌های استان و وجود پژوهشکده نانو در استان)
  • مدیریت تولید و فروش صنایع دستی(با تو جه به صنایع دستی فراوان در استان)
  • صنعت گردشگری و توریسم (با تاکید بر باستانی بودن و داشتن مناظر طبیعی)

نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار زکریای رازی
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.