رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند
 
نام و نام خانوادگی: خالد سعیدی
 
رشته تحصیلی: دکتری فیزیک - ذرات بنیادی
  
سمت: رییس پارک علم و فناوری استان کردستان
 
مرتبه علمی: استاد
 
 
از زبان رییس پارک علم و فناوری
تجربه‌ی کشورهای توسعه یافته در اواخر قرن بیستم نشان می‌دهد محور اصلی توسعه، علم و فناوری است. این کشورها نقش و اهمیت علم و فناوری را در ایجاد توسعه‌ی ملی و منطقه‌ای کاملا درک کرده‌اند. همه‌ی کشورهای توسعه یافته با محور قرار دادن علم و فناوری به توسعه‌ی همه جانبه‌ی اقتصادی دست پیدا کرده‌اند. کشورهای در حال توسعه همچون کشور ما، علیرغم برخورداری از منابع طبیعی غنی، نیروهای انسانی مفید، ابزارآلات سرمایه‌ای و سخت افزاری کافی هنوز نتوانسته‌اند این مهم را درست بکار گیرند. خوشبختانه در سه دهه‌ی اخیر در کشور ما دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهشی در امر تحقیق و رسالت خویش پیشرفت بسیار چشم گیری داشته‌اند، بطوری‌که در حوزه‌ی فعالیت خود جزء برترین‌های دنیا بوده‌اند. اما متاسفانه هنوز ارتباط کاملی بین تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده و فعالیت‌های اقتصادی در کل کشور محقق نشده است و این مشکل به اتلاف منابع موجود و تشدید فاصله بین علم و عمل منجر شده است. همان‌طور که مسئولان و دانشگاهیان به‌درستی دریافته‌اند، راه اندازی پارک‌های علم و فناوری یکی از راه‌های مقابله و از بین بردن چنین چالش‌هایی است. در واقع مهم‌ترین رسالت پارک‌های علم و فناوری هم‌افزایی بین مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و محیط‌های کسب و کار است. این نوع هم‌افزایی باعث ایجاد خدمات و محصولات با ارزش افزوده‌ی بالا و توسعه‌ اقتصاد دانش محور می‌شود.
پیرو مصوبات دور دوم سفرهای استانی ریاست محترم جمهور و هیئت وزیران به استان کردستان، ایجاد پارک علم و فناوری استان کردستان در دستور کار قرار گرفت و استاندار محترم استان کردستان طی هماهنگی‌های لازم با دیگر ارگان‌های استان، مقدمات لازم جهت راه‌اندازی پارک را فراهم نمود و در آغاز سال 1392 پارک علم و فناوری استان کردستان شروع به فعالیت کرد.
 
  • کشاورزی (با تاکید بر باغات ، گندم، گیاهان دارویی و افزایش بهره‌وری زمین)
  • معادن ( با تاکید بر استخراج، فراوری و بازاریابی)
  • سایر صنعت‌های مورد نیاز کشور به خصوص رشته صنعت‌های دارای ستادهای ویژه در کشور از جمله نانوتکنولوژی، زیست فناوری و ... (با تاکید بر تعداد اختراعات نخبه‌های استان و وجود پژوهشکده نانو در استان)
  • مدیریت تولید و فروش صنایع دستی(با تو جه به صنایع دستی فراوان در استان)
  • صنعت گردشگری و توریسم (با تاکید بر باستانی بودن و داشتن مناظر طبیعی)

نظرسنجی وب سایت
[مشاهده نتایج]
اگر شما هم ایده‌ای دارید هم اکنون به پارک بپیوندید
استان کردستان، سنندج
بهاران، میدان قانع، بلوار بوعلی، نبش کوچه سوم
از بازدید شما متشکریم
در هرچه بهتر کردن اطلاع رسانی و سرویس دهی ما را یاری کنید:
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را توسط ایمیل info@stpok.ir به ما ارسال کنید.